Меню
Зв'язатися зі мною
Ваша електронна пошта*
Як до Вас звертатися?
Ваш телефон*
Ваше звернення до мене*
Ваше звернення охороняється адвокатською таємницею.
Поля з * - обов'язкові для заповнення.

QIWI Wallet -
чи є кримінальна відповідальність за використання в Україні?

Ірина Кузіна
автор,
адвокат Адвокатського об'єднання "Barristers",
понад 15 років практики
Опубліковано вперше: 28.05.2020

Нещодавна звернувся клієнт, повідомлений про підозру по частині 1 статті 200 Кримінального кодексу України за «незаконне використання електронних грошей». Причому в згаданому повідомленні про підозру слідчий через кому, без будь-якого розрізнення правового статусу, перелічив Bitcoin, WebMoney та Qiwi. Нібито клієнт надавав послуги із виведення грошей на готівкові гривні.

Що таке QIWI Wallet?

Це один із сервісів, який пропонується АТ «КИВИ Банк» (Росія). Юридично це звичайна електронна платіжна система, підтримувана іноземним банком. Тобто мова йде про фінансову послугу, яка надається банком-нерезидентом. Все. Договір-оферта розташована на посиланням https://static.qiwi.com/ru/doc/oferta_lk.pdf .

Раніше пластикову картку Visa Qiwi Wallet можливо було замовити в Україну поштою. Зараз ця можливість відсутня, тому використовуються віртуальні картки. Термінали поповнення рахунку в Україні наразі відсутні. На офіційному сайті Qiwi.com у переліку банків для виводу коштів українські банки (зокрема, ПриватБанк) на даний час відсутні. Отже, сервіс працює в Україні в обмеженому вигляді.

Проте видається, що ці обмеження мають радше організаційні та політичні причини, аніж юридичні.

Так, наприклад, АТ «КИВИ Банк» відсутнє у додатку №2 «Юридичні особи, до яких застосовуються обмежувальні заходи (санкції)» до рішення РНБО від 2 травня 2018 року «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке введене в дію Указом Президента України №126/2018 від 18 травня 2018 року.

Доступ до сайту https://qiwi.com/ з України не заблокований.

Оскільки мова йде про банк, а заборони громадянам України користуватися фінансовими послугами за кордоном немає, - чому б не використовувати сервіс. Кримінальна відповідальність по частині 1 статті 200 Кримінального кодексу України встановлена за «неправомірне використання електронних грошей». Та в даному випадку використання правомірне, просто воно знаходиться в сфері регулювання російського, а не українського, законодавства.

Питання та проблеми починаються, коли клієнт на території України намагається здійснити поповнення/виведення коштів – наприклад, зняти кошти в національній валюті Україні, гривні.

Так у мережі діють віртуальні обмінні пункти (exchangers). Також є підприємці, які пропонують послуги поповнення/виведення в рекламних оголошеннях на Olx. Залежно від території розташування та діяльності такого ексчейнджера (а значить, і країни законодавчого регулювання), конкретного застосованого механізму конвертації, оцінюється законність операції поповнення/виведення коштів. Це привід для індивідуальної консультації з адвокатом.

Але мова йде про можливу відповідальність виключно на стороні ексчейнджера, а не клієнта.

Тож користуйтеся сервісом, якщо дуже треба.

P.S. Дійте з урахуванням того, що збереження персональних даних та інформації про фінансові операції відбуватиметься на території Російської Федерації.

P.P.S. Питання декларування коштів, які знаходяться у QIWI Wallet, також заслуговує на увагу.

P.P.P.S. Питання неправомірного використання електронних грошей саме по собі цікаве, безвідносно до виду e-currency. Далі буде...

(с) Ірина Кузіна, адвокат
28/05/2020


#кібер-адвокат #крипта #QIWIWallet #неправомірневикористанняелектроннихгрошей