Меню
Зв'язатися зі мною
Ваша електронна пошта*
Як до Вас звертатися?
Ваш телефон*
Ваше звернення до мене*
Ваше звернення охороняється адвокатською таємницею.
Поля з * - обов'язкові для заповнення.

Нормативна грошова чи експертна оцінка землі при визначенні розміру шкоди у кримінальних провадженнях

Ірина Кузіна
автор,
адвокат Адвокатського об'єднання "Barristers",
понад 15 років практики
Опубліковано вперше: 05.08.2021

Розмір майна, яке було вилучено
чи яким заволодів винний у результаті вчинення злочину, визначається його вартістю, яка виражається у грошовій оцінці конкретної речі. У разі відсутності ціни на майно його вартість визначалася шляхом проведення відповідної експертизи (лист Верховного Суду України від 01.11.2008 р. «Узагальнення практики розгляду судами справ про злочини проти власності»).

Проте земля – об'єкт особливий, і її оцінка – предмет окремого закону «Про оцінку земель» від 15 травня 2003 року №742-IV.

А цей закон передбачає не тільки експертну, але і нормативну грошову оцінку земель.
Наприклад,
Тетяна Степанівна повідомлена про підозру за частиною 4 статті 190 КК – шахрайство в особливо великих розмірах. В повідомленні зазначено, що в 2013 р. вона використала право на безоплатне отримання земельної ділянки для особистого селянського господарства. А в 2020 році знов звернулася за отриманням земельної ділянки для ведення ОСГ орієнтовним розміром 2,0 га. В своєму клопотанні про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки Тетяна Степанівна зазначила, що право на безоплатне отримання земельної ділянки для ведення ОСГ із земель державної чи комунальної власності нею раніше не використовувалося. Це і було кваліфіковано слідчим як обман. Для визначення розміру завданих збитків слідчий посилався на нормативну грошову оцінку ділянки, яка складала понад 1 млн. 200 тис. грн. (особливо великий розмір). Однак висновки судових експертиз, які визначали ринкову вартість земельної ділянки, визначали її на рівні 20-25 тис. грн. (що відповідало частині 1 статті 190 КК, тобто кримінальному проступку).
Постає питання,
який вид грошової оцінки необхідно проводити у кримінальних провадженнях? Який доказ є належним – витяг про нормативну грошову оцінку чи висновок судової оціночно-земельної експертизи (глава 6 розділу ІІ Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 №53/5 у чинній редакції)?

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки. Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами (стаття 5 закону України «Про оцінку земель»).

Експертна грошова оцінка передбачає визначення ринкової (імовірної ціни продажу на ринку) або іншого виду вартості об'єкта оцінки (заставна, страхова, для бухгалтерського обліку тощо), за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений на дату оцінки відповідно до умов угоди (пункт 3 Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затверджена постановою КМУ №1531 від 11.10.2002 р.).
Стаття 13 цього Закону регулює
випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Нормативна грошова оцінка проводиться, в тому числі, у разі визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; відчуження земельних ділянок державної, комунальної власності, якщо відповідно до закону ціна продажу таких земельних ділянок визначається з використанням нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок, за змістом статті 13, проводиться у разі визначення розміру майнової шкоди, збитків власникам або землекористувачам у випадках, встановлених законом або договором; рішення суду тощо.
Суди використовують
експертну оцінку земель та враховують в якості доказу розміру шкоди висновки оціночно-земельної експертизи.

Так у вироку Вищого антикорупційного суду від 26.10.2020 р. у справі № 361/3207/19 про шахрайство (ч.1 ст.190 КК) використано експертну оцінку земельної ділянки. По цій справі цікаво, що земельна ділянка навіть не була сформована, а тільки призначалася для передання фізичній особі. Експерт та суд виходили із припущення, що процедура передачі земельної ділянки у приватну власність завершена.

Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 05.03.2018 р. у справі №318/1857/14-к про службову недбалість (ч.2 ст.367 КК) обвинувальний вирок скасовано. В матеріалах кримінального провадження була відсутня експертна грошова оцінка, а розмір шкоди визначено за Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. №284.

В ухвалі від 08.02.2018 р. по справі №701/613/16-к про зловживання владою або службовим становищем та службове підроблення (ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК) Апеляційний суд Черкаської області зазначив, що вартість земельних ділянок у відповідності до законодавства мала бути визначена виключно шляхом проведення відповідної експертизи, яка у справі відсутня. Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у таких випадках до уваги братись не повинна.

Аналогічна позиція висловлена в ухвалі ВССУ із розгляду цивільних та кримінальних справ від 17.05.2012р. по справі №5-1987км12 про зловживання владою або службовим становищем та службове підроблення (ч.ч. 1, 2 ст.364, ч.ч. 1, 2 ст.366 КК).

У вже наведеному листі Верховного Суду України від 01.11.2008 р. «Узагальнення практики розгляду судами справ про злочини проти власності», вартість викраденого майна визначається за роздрібними цінами, що існували на момент вчинення злочину, а розмір відшкодування завданих злочином збитків - за відповідними цінами на час вирішення справи в суді.

Отже, необхідно звертати увагу на дату проведення оцінки та правильно формулювати питання експерту.
Необхідно додати,
що у випадку самовільного зайняття земельної ділянки та самовільного будівництва шкода обраховується за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. №963. Експертна оцінка в таких випадках не застосовується, а базою нарахування за формулою спричиненої шкоди є навіть не нормативна грошова оцінка, а затверджена таблиця із середньорічного доходу від використання земель за цільовим призначенням.
Копіювання статті або її частин без письмового дозволу автора заборонено. Для отримання такого дозволу прошу зв'язатися через контактну форму (у правому верхньому куті екрана). В той же час роздрукувати статтю з браузера (Ctrl+P) та використати її у власній юридичній практиці (або власній справі) - дозволяється.
Зауваження та пропозиції до матеріалу будуть щиро вітатися. Пишіть мені через контактну форму (у правому верхньому куті екрана).